SON EKLENEN YAZILARIM

Eğitimde Başarı Ve Velinin Sosyoekonomik Durum İlişkisine Dair

egitim_reformu_girisimi_logoSelam…Bu yazımda Kilis İlimizin Üniversite Yerleştirme Sınavındaki başarısına da ışık tutacağına,iz yollarını netleştireceğine,hedeflerimizi belirlememize yardımcı olacağına inandığım bir çalışmayı sizlerle paylaşmak istedim. .

 (ERG) Eğitim Reformu Girişimi,Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi bünyesinde 2003 yılında “herkes için kaliteli eğitim” hedefi ile hayata geçen Eğitim Reformu Girişimi, Türkiye’de toplumsal ve ekonomik gelişmeyi sağlayacak eğitim reformu politikaları geliştirilmesini amaçlıyor. Bu yolda farklı paydaşları bir araya getirerek, katılımcı fikir üretim süreçlerinin oluşmasına destek veren ERG,  araştırma, savunu ve eğitim alanlarında çalışmalarını sürdürüyor. Bu sürecin proje kısmını yöneten Aytuğ ŞAŞMAZ Hocamızla telefonda tanışma şansım oldu. Türk ve Alman öğretmenlerinin İzmir’deki buluşması için görüşmüştüm. Gitmek nasip olmadı ama bu çalışma bir eğitimci olarak takibime takıldı. Şimdiyse ERG, Aralık ayında açıklanan PISA(Uluslararası Öğrenci Başarılarını Değerlendirme Programı)  2009 sonuçlarını değerlendirdiği bir bilgi notu yayımladı. Bilgi notunda, öncelikle 2009’da yaşanan puan artışları masaya yatırılıyor, ardından sonuçlar eğitimde eşitlik bakış açısıyla değerlendiriliyor. Bu araştırmadaki dip notlar İlimizin Üniversite Yerleştirme Sınavındaki başarısını daha da arttırmamızı ,hedefler belirlememizi sağlıyor.

OECD tarafından her üç yılda bir gerçekleştirilen ve 15 yaşındaki öğrencilerin okuma, Matematik ve Fen alanlarında beceri düzeylerini ortaya koymayı amaçlayan PISA testlerinde Türkiye, 2009 uygulamasında üç testte de önemli puan artışları yakaladı. ERG tarafından hazırlanan bilgi notu, puan artışının temel yeterlik düzeyinin altında kalan öğrenci sayısındaki azalmadan kaynaklandığını gösteriyor. PISA sonuçları, Türkiye’de sosyoekonomik kökenin öğrenci başarısı üzerinde çok etkili olduğunu gösteriyor. Türkiye’de öğrenci başarısındaki farklılaşmanın % 19’u doğrudan öğrenciler arasındaki sosyoekonomik statü farklarıyla açıklanıyor. “PISA 2009 Sonuçlarına İlişkin Değerlendirme” başlıklı bilgi notuna  ulaşmak için http://erg.sabanciuniv.edu adresinden istifade edebilirsiniz.

Descargar musica