SON EKLENEN YAZILARIM

Fatma Gülün Suçu Ne ?

fatmagulMerhaba tekrar…Yazımın başlığı bu olmayacaktı “Kilisli’imin suçu ne?” diyerek başlayacaktım ama konunun içeriğine ve çilelerimize bir gönderme yapacak,birazda kara mizah katacak,bu dizinin ismi, daha münasip geldi.

Nedir mi? Derdimiz:Bu bağrı yanık sesimizin ,soluksuz kalışımızın müsebbibi suçumuz olan Kilisli olmanın iç çekişi.

Nedir mi? Derdimiz:Geceleri kahve köşelerinde okullu –okulsuz gençlerimizin işsizlik nöbetleri.

Nedir mi? Derdimiz:Kendi memleketinde garip kalmış hemşerimin ezilen çaresizliği.

Nedir mi? Derdimiz:Bu memlekete görevli gelmiş yada iş kurmuş memleketin ekmeğini yiyip ,suyunu içip,marketini,mağazasını beğenmeyen,halkını hakir gören,sokağını ,caddesini beğenmeyip taşına toprağına söylenen yengeler,enişteler,beyler.

Nedir mi? Derdimiz:Benim memleketlimi,Kilislimi Kilis’imde,o kahve köşesinden işe almayıp (alamayıp?) kendi memleketlisini kollayan yol veren ,memleket aşıklıları.

Hakkımız geçiyor sizlere.

Halkımız üzülür kem sözlere

Hak yardım et Kilislime.

Bir gün çıkın, akşam olsun.Girin kahvelere pırıl pırıl gençler, işsizlikten atmışlar kendilerini sığınma evi gibi gördükleri kahvelere.Ne yapsınlar nereye gitsinler? Çevre illere gitsinler gelişmiş illere girsinler denebilir. Kimide tayin bekleyen okullu gençler.Hepsi naçar kalmış, memlekette sahip olunmayı bekler haldeler.Çevre illerden hemşericilik ayağına işçi,eleman… ayarlanıp istihdam edilirken bu memleketten ekmek yiyenlerin hiç aklına gelmiyor mu bu gençler.Zaten işsizlik sorunuyla uğraşan ilimizde, bunlar olacak işler değildir.Hak eden hakkını almalı ama bu memleketin çocuğuna da bir adım öncelik tanınmalıdır,hakkıdır bence.

Esnafımızı kalkındırmalıyız,Kilis’limizi kalkındırmalıyız çevre illerde olan şeyler az yada çok bizde de var.Bunları ve Kilis ekonomisini düşünüp paramızı bu memlekette harcamalıyız.İmkanlarımızı bu memleket çocukları için kullanmalıyız.Kilis Milliyetçiliği yapmanın zamanı geldi de geçtiyor,pahalıda olsa ucuzda olsa

“Kilis kazanmalı , Kilis kalkınmalı.”

Bu sloganımız olsun .Değerli hemşerilerimi,tüm odaları,sendikaları,kurumları, dernekleri, tüm STK’ları ve bu memleketten ekmek yiyenleri ,geçinenleri ortak bir kampanya yürütmeye ve bunu başaracak bir uyanışı gerçekleştirmelerini öneriyorum.

Geleceğimizi, bugünden biz yazalım.2011 Kilis’imizin kalkınma yılı olsun.

Descargar musica