SON EKLENEN YAZILARIM

Unutmak mı zor, Alışmak mı ?

kilis

Yolun yarısında ikinci sapaktan dönüyorum. Karşıma çıkan kırmızı yelekli, çizgili şalvarlı  yaşlı dedeye çarpıyorum. Bakıyor yüzüme “Acele Etme” diyor, geçip gidiyoruz.

Üç gün sonra aşağı mahallenin çıplak ayaklı çocukları plastik top almak için yanıma geliyorlar veriyorum biraz para ve teşekkür etmeden kaçıp gidiyorlar.

Akşam yürüyoruz arkadaşlarla mahallenin lambası patlak ve karanlıkta fiskos eden komşular oturuyor köşe başlarında, selam veriyoruz duymuyorlar. Geçiyoruz yanlarından gülerek.

Bahçede otururken asma altında. Aklıma eski günler geldi. İçinde azıcık gülen yüzler ve bolca acılar dolu. Gülümsetti, uçamadan geri yuvasına dönen bir yavru kuş.

Annem çağırır her sabah ya da akşam “Nerdesin ?” diye “ne lazım” derim  daha varmadan ve bilirim ki görmek lazım bir an olsun, bu yeterli.  Anlarım ve giderim ama gelmek üzere.

Neşet Ertaş dinlerim bazen,  bazen de Kazım Koyuncu, gidenler sanki daha önemli şeyler söyleyecekmiş gibi gelir. Sanki ölen ressamların tabloları çok kıymetleniyormuş gibi.

Yakın çekim çiçekleri hep severiz oysa dalı, yaprağı, gövdesi de güzeldir ama yok ille içine girmeli objektifimiz. Ya meraktan ya da ayrıntıdaki farklılıklar hoşumuz gider.

Gitmeler vardır yarım yollardan, dönmeler. Her köşe bası değildir, bir dönüş. Bazen bir başlangıç ya da sessizce bitiş.  Arkanı dönmeden gittiğin hayat senindir. Tıpkı tırtır böcekleri ve kelebekler gibi.

Küslük ve pişmanlık olmadan geçen bir hayat olmayacak ama unutmak ya da alışmak kadar güzel ve acı bir şey de yok hayatta. Giden sevdiklerimiz, kaybettiğimiz kıymetlilerimizi en çok sevdiğimiz varlıkları unutmasak da alışırız yokluklarına. Unutmak mı zor , Alışmak mı ?

Hayat akıyor şiir yazmaya yada süslü sözlere gerek yok. Kendi içinde acı, tatlı, sakin, hızlı her duyguyu barındıran hayat akıyor. Tattığı her saniye için Allah şükredecek bir ömür diliyorum herkese. Çok uzakları düşünmeye gerek yok yanındakilerle başlar hayat ve elindekilerle devam eder.

Bu yazıda sizlere farklı farklı an ve yaşamdan kesitler sunarak bir fotoğraf çekmeye çalıştım. Özet de isterseniz onu zaten söyleyen söylemiş, yazan yazmış. Kilim gibi dokunan hayatlara söylenen  güzel sözün sahibi Yunus Emre “ Sevelim Sevilelim ,Bu dünya kimseye Kalmaz” diyerek noktayı sevgiyle koymuş.

Descargar musica